Skip to content

Tohum Bombası

Yeşile muhtaç alanları yeşillendirerek insanların daha mutlu hissetmesine yardım et

Henüz eklenmemiştir.

ADIM 1: BİLGİ AL

Problem

Yeşilin az olduğu alanlarda yaşayan insanlar, yeşilin yoğun olduğu bölgelerde yaşayan insanlara göre daha az mutlu olduklarını belirtiyorlar.¹

Çözüm

Tohum bombaları yapmak ve onları yeşile muhtaç alanlara atmak ekstra efor, bakım ve bahçe gerektirmeden, üstelik eğlenceli bir şekilde çevreyi çok daha yeşil hale getirebilir.

Attığınız tohum bombaları birkaç gün içerisinde filizlenmeye başlayacak ve kısa bir süre sonra attığınız yerlere muhteşem bir görüntü vereceklerdir.

ADIM 2: PLANLA

Gerekenler

  • Çeşitli bitki ve çiçek tohumları
  • Toprak
  • Kil
  • Su
  • Kap (Karıştırmak için)

Yer

Yeşile muhtaç olan her toprak alan.

Zaman

Tohum bombanıza hangi tür bitkilerin tohumlarını eklediğinize göre değişmekle birlikte genel olarak bahar ve yaz ayları tohum bombalarınızın filizlenmesi için daha uygundur.

Tohum seçimi

İçerisinde çekirdeği olan her meyve ve sebzeyi (Kiraz, Elma, Erik, Armut, Mandalina, Portakal, Şeftali, Kayısı, Fasulye, Domates, Patlıcan, Salatalık, Kabak, Badem, Zeytin vb) tohum bombanız için kullanabilsiniz.

Bunun dışında eğer çiçek tohumlarından oluşan bir tohum bombası yapmak istiyorsanız tohumlarınızı market ve çiçekçilerden temin edebilirsiniz.

ADIM 3: YAP

Karıştırın

Tohumları, birkaç avuç toprak ve kil ile birlikte bir kabın içerisinde yavaş yavaş su ekleyerek karıştırın. Elde ettiğiniz karışım kolay şekil alabilecek dirilikte olmalı.

Yuvarlayın

Hazırladığınız karışımdan erik büyüklüğünde küçük toplar yapın. Eğer karışımınız top yapacak yoğunlukta değilse biraz daha kil ekleyebilirsiniz.

Kurutun

Hazırladığınız topları birkaç saat kurumaya bırakırsanız hem biraz daha sertleşirler, hem de onları atarken ellerinize yapışmazlar.

Ve fırlatın!

Artık tohum bombalarınız fırlatmaya hazır! Birkaç gün içerisinde attığınız yerlerde yeşereceklerdir.

Takımını oluştur

Eğer bunu birkaç arkadaşınla birlikte yaparsan daha kısa zamanda daha çok yeri yeşillendirebilirsiniz.

ADIM 4: FOTOĞRAF YÜKLE

Tohum bombaları ile bir fotoğrafını paylaş ki daha fazla kişi senden ilham alsın.

tohum-bombasi
Projeyi gerçekleştirenler
Çünkü doğa hepimiz için.
Projeyi gerçekleştirenler
Çiçek bombaları fırlatılmaya hazır.