Skip to content

Gribi Maskele

Grip olanlara maske takmaları için küçük bir not yazarak hastalığın diğer insanlara bulaşmasını önle

Fotoğraf:Freepik

Henüz eklenmemiştir.

ADIM 1: BİLGİ AL

Problem

Grip ve benzeri virüs kaynaklı rahatsızlık yaşayanlar ile aynı ortamda bulunmak bile hastalığın diğer kişilere bulaşma riskini %70-80 arttırıyor.¹²

Çözüm

Araştırmalara göre grip ve benzeri rahatsızlık yaşayanların (her eczanede kolayca bulabileceği basit bir) maske takması, gribin bulaşma riskini %70-80 oranında düşürüyor.

Sen de grip olanlara maske takmaları için küçük bir not yazarak veya grip olduğunda maske takarak hastalığın çevrendekilere bulaşmasını önleyebilirsin.

ADIM 2: PLANLA

Gerekenler

  • Maske (Eczaneden alabilirsin)

 

Yer ve Zaman

Grip olan bir kişinin geçirdiği hastalık boyunca her zaman (sınıfta, iş yerinde, otobüste vs) maske takması gerekiyor. Çünkü grip olan kişinin ağzından çıkan virüsler hem mikro partiküller şeklinde havada asılı kalıyor, hem de hapşırma vasıtası ile onlarca metre uzağa savrularak aynı ortamda bulunan diğer sağlıklı insanların da hastalanmalarına neden oluyor.

ADIM 3: YAP

Hastayken maske tak

Grip olduğunu hissettiğin an her eczanede kolayca bulabileceğin bir maske alıp tak. Etrafındakilerin bakışları seni zaman zaman rahatsız edebilir ama bunu önemseme. Onlara ne kadar büyük bir iyilik yaptığını onlar bilmese de sen biliyor olacaksın.

Grip olanları maske takmaları konusunda uyar

Grip olan çoğu kişi maske takarak virüsün diğer sağlıklı insanlara yayılmasını engelleyebileceğinden habersiz. Bu özellikle sınıf, iş yeri gibi kalabalık ortamlar yada evinde küçük çocukları olan aileler için çok önemli. Onları bundan haberdar ederek koruyabilirsin.

Bilgilendirme için bir not yaz

İnsanları bu konuda uyarmak her zaman kolay olmayabilir. Sınıf yada iş yeri panosuna bir bilgilendirme notu yazmak işini çok daha kolaylaştırabilir.

ADIM 4: FOTOĞRAF YÜKLE

Maskeli bir fotoğrafını çekip bu sayfaya ekleyebilirsen diğerleri de senin izinden gidebilir.

gribi-maskele
Projeyi gerçekleştirenler
Etrafımdakileri de hasta etmek istemedim ^^
Projeyi gerçekleştirenler
Hastayken maske şart